Produkty
Baza wiedzy
UsługiPomiar SiłyO FIRMIE

Czujniki ramkowe

Czujniki ramkowe są wykorzystywane w przemyśle i innych dziedzinach do wykrywania obiektów lub materiałów w sposób precyzyjny i niezawodny. Ich rola w procesach produkcyjnych polega na identyfikowaniu obecności, braku obiektów lub zmian w ich pozycji w celu monitorowania, kontroli jakości oraz automatyzacji procesów. Czujniki ramkowe posiadają zintegrowany nadajnik i odbiornik naprzeciwko siebie, kształt czujnika to postać kwadratu lub prostokąta, a emitowane światło to zazwyczaj podczerwień. W momencie, gdy obiekt przechodzi przez obszar między tymi dwiema częściami ramki i przerywa strumień sygnału, czujnik rejestruje tę zmianę i wystawia sygnał.

Masz jakieś pytania?
Napisz, zadzwoń

Tel: +48 515 072 385
Email: biuro@sensor24h.pl

Producenci oferujący czujniki ramkowe

Eickmann Elektronik to niemiecki producent czujników, którego działalność rozpoczęła się 1999 roku. Jego flagowymi produktami są czujniki widełkowe i ramkowe, oświetlenie maszynowe LED i przyciski pojemnościowe. Elastyczna struktura firmy pozwala na szybkie dostosowanie się do sytuacji rynkowej i unikanie problemów produkcyjnych, co skutkuje krótkim czasem dostaw.

Sensor24H to najbardziej zaufany dystrybutor Eickmann Elektronik, obsługujemy Polskę i Europę Wschodnią. Na asortyment tego producenta posiadamy największy magazyn.
Czujniki ramkowe firmy Eickmann Elektronik

Przeczytaj więcej o oferowanych czujniki ramkowe

Czujniki ramkowe: kluczowa rola w automatyzacji i kontroli procesów

Czujniki ramkowe, znane także jako okna optyczne, są ważnym elementem w przemyśle i automatyzacji. Pomagają w wykrywaniu obiektów w całym ich polu (a nie punktowo) oraz kontrolowaniu procesów produkcyjnych.

Czym są czujniki ramkowe?

Czujniki ramkowe to rodzaj czujników wykorzystywanych w celu wykrywania obiektów, które przechodzą przez ich pole działania. Składają się z dwóch głównych komponentów: nadajnika (źródła światła) i odbiornika (detektora światła). Obydwa te elementy są umieszczone naprzeciwko siebie, tworząc "ramkę", zamkniętą lub półotwartą, ale nadajnik i odbiornik są zawsze zintegrowane. Gdy obiekt przechodzi przez ramkę i przerywa promień świetlny pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, czujnik rejestruje ten stan i w odpowiedzi generuje sygnał wyjściowy.

Jak działają czujniki ramkowe?

Działanie czujników ramkowych opiera się na zasadzie emisji i detekcji światła. Proces wykrywania obiektów przebiega w kilku etapach:

 1. Emitowanie światła: Nadajnik generuje promień świetlny, który jest kierowany w kierunku odbiornika. Światło to może być widzialne lub podczerwone, w zależności od rodzaju czujnika.
 2. Przechodzenie przez pole działania: Promień świetlny tworzy tzw. "ramkę" lub "bramkę" pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Obiekty, które przechodzą przez to pole, przerywają światło.
 3. Reakcja na przerwanie promienia: Gdy obiekt przerywa promień świetlny, odbiornik nie odbiera pełnej ilości światła, co jest rejestrowane jako zmiana stanu.
 4. Generowanie sygnału: W wyniku zmiany stanu generowany jest sygnał wyjściowy, który informuje system sterujący o wykryciu obiektu.

Rodzaje czujników ramkowych

Czujniki ramkowe występują w różnych wariantach, a wybór konkretnego rodzaju zależy od potrzeb i warunków środowiskowych aplikacji. Oto kilka podstawowych zasad działania:

 1. Zliczająca: Ich zadanie polega na detekcji obiektów przechodzących przez pole. Może odbywać się to w trybie statycznym lub dynamicznym. Wystawiony sygnał jest 0 1 i może być interpretowany na wiele sposób, dwa typowe to typowa detekcja obecności i zliczanie.
 2. Analogowa: Służy do pomiaru pożądanej wartości, np. wysokości i szerokości. Wystawiany sygnał jest analogowy, np. 0-10V. Może także służyć do określenia położenia obiektu.
 3. Krawędziowa: Rozwinięcie zasady analogowej o specjalną funkcję okna przełączania, która ułatwia pozycjonowanie krawędzi.

Zastosowania czujników ramkowych

Czujniki ramkowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach i branżach. Oto niektóre z głównych zastosowań:

 1. Automatyzacja przemysłowa: Wykorzystywane do kontroli przepływu materiałów w procesach produkcyjnych.
 2. Automatyczne systemy podawania i sortowania: czujniki ramkowe są często stosowane w systemach przenoszenia i sortowania, aby wykrywać, kiedy obiekt przechodzi przez obszar wykrywania. To pozwala na precyzyjną kontrolę i sortowanie produktów lub części na taśmach przenośnikowych.
 3. Przemysł spożywczy: Wykrywanie obecności produktów na taśmach produkcyjnych oraz kontrola jakości.
 4. Logistyka i magazynowanie: Wykorzystywane do monitorowania obiektów na taśmach sortujących i przenośnikach w magazynach.
 5. Branża tekstylna: W maszynach tkackich i urządzeniach do wykańczania tkanin, stosuje się ramkowe czujniki świetlne do monitorowania biegu pasm materiału i zapewnienia ich właściwego ułożenia.
 6. Obróbka metalu: Czujnik potwierdza „wyplucie” elementu po danej operacji maszyny np. prasy.

Podsumowanie

Czujniki ramkowe odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu dokładności, niezawodności i efektywności procesów przemysłowych oraz logistycznych. Dzięki różnorodnym rodzajom dostępnych czujników, można dostosować je do specyficznych potrzeb każdej aplikacji, co przyczynia się do optymalizacji procesów produkcyjnych.

Masz jakieś pytania?
Napisz, zadzwoń

Tel: +48 123 456 789
Email: abcdef@gmail.com
biuro@sensor24h.pl
Sensor24H Bartosz Kulis
Osada Młyńska 28E, 42-421 Rudniki (Zawiercie)
NIP: 649-231-61-71
magnifiercross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram